אוניברסיטת בן גוריון - אתר סטודנטים
ערב טוב אורח/ת הרשמה לאתר שכחת סיסמה ?

על מאבק האימהות החד הוריות מאת א.

עיסוקה האובססיבי של התקשורת במחאתן של הנשים החד הוריות, כמו גם גלי האהדה להן זכו אותן נשים קשות יום בקרב חוגים נרחבים בציבור, הוכיחו שוב כי מפגש עם מצוקה מרחיק מאיתנו כל חשיבה ביקורתית. אין דבר קל, טבעי ואנושי יותר מהזדהות עם החלש. אך ראיה רחבה של כלל השיקולים שיש לקחת בחשבון מעבר ל"מוכרחים לעזור להן", עשויה להביא להכרה בכך שהדברים אינם פשוטים כל כך.

ראשית, הכל שאלה של מחיר. עצוב שזה המצב? אולי, אבל כך זה עובד, ויש לראות בעובדה הזו כנתון בלתי ניתן לשינוי. חובתה של המדינה לדאוג לחלשים ולמעוטי היכולת, אין ספק בכך. השאלה היא האם בכל מחיר, וגם אם לא אז עד איזה מחיר. אולי זה נשמע שחוק, אבל קופת המדינה ריקה, וחריגה מהמסגרת התקציבית גם אם נעשית לטובת מטרה ראויה, עלולה לגרום לתגובות שרשרת מאקרו כלכליות שסופן הרס הכלכלה. הרצון לסייע לסקטור כזה או אחר, יחזור במקרה זה כבומרנג, או במילים אחרות: פועל פשוט במפעל בדרום, שגם כך בקושי מצליח לקיים את עצמו ואת משפחתו, עשוי למצוא עצמו מפוטר בסופו של תהליך.

שנית, צודקים אנשי האוצר באופן הסיוע שהם מבקשים לתת, ושלא מקובל על ויקי כנפו וחברותיה. אם נמשיל את כנפו לדייג, הרי ששר האוצר נתניהו מתעקש ובצדק שלא לתת לו דגים אלא חכה. במקום להגדיל קצבאות, יש לעודד נתמכי קצבאות (בהם נשים חד הוריות) לצאת לעבודה דרך הגדלת התמריצים, למשל הטבות מס או מענק עבור פתיחת עסק ביתי, כפי שמציעים אנשי האוצר. ככלל, יש להכיר בכך שקצבאות ותשלומי העברה הם אולי הכרחיים מבחינה חברתית, אך בעייתיים מבחינה כלכלית. זאת כיוון שהם ניתנים חד צדדית, וללא תמורה בעלת ערך כלכלי כלשהו. הכוונה היא שעדיף למשל להשקיע בבניית מפעל באיזור מוכה אבטלה שיפתור ולו חלקית את בעיית התעסוקה באיזור, מאשר לחלק את סכום ההשקעה בין מובטלי האיזור בצורה של קצבאות. האם פירושו של דבר שיש לבטל כליל את תשלומי ההעברה? ודאי שלא. איפה עובר הגבול אם כך? עד כמה רצוי לקצץ בקצבאות? לכך אגיע בהמשך.

הבעיה השלישית היא הצגת המאבק כמאבקן של הנשים החד הוריות באשר הן. פנינה רוזנבלום, המצויה כיום בהליכי גירושין, תהיה בקרוב אם חד הורית. אשת העסקים גליה אלבין היתה במשך שנים אם חד הורית מאז התאלמנה. האם הן זקוקות לסיוע מהמדינה? האם ראוי להעניק להן סיוע כזה? יהיו ודאי שיאמרו שזו דמגוגיה. כמה נשים כבר יכולות להתהדר באימפריה כמו זו של פנינה רוזנבלום? זה אולי נכון, אבל צריך להודות שגם גברת כנפו ושות', לא מייצגות את כלל הנשים החד הוריות, ולהציג את זה כך זו הדמגוגיה בהתגלמותה. כך למשל, האם קושי ספציפי של סטודנט משכבות המצוקה בתשלום שכר הלימוד הוא עילה למתן הטבות גורפות לכלל הסטודנטים באשר הם? חלק נכבד מציבור החד הוריות בישראל יכול להרשות לעצמו לצאת לעבודה ואפילו להרוויח לא רע. אין להן אולי את ההכנסה החודשית של אלבין ורוזנבלום, אבל יש להן די והותר בכדי לקיים את עצמן ואת ילדיהן בכבוד, גם בלי להזדקק לעזרת שירותי הרווחה. בהמשך לטיעון הקודם, חשוב לזכור שלא כל החד הוריות הן צעירות בנות 30 לערך, שלא יוצאות לעבוד כיוון יש להן 2 ילדים קטנים שצריך לדאוג להם. ישנן לא מעט נשים חד הוריות מבוגרות יותר, עם ילדים בגילאי יסודי ותיכון, שיכולות לצאת לעבוד מבלי שיצטרכו מטפלת/מעון יום. גם לא כל החד הוריות עובדות (אם הן עובדות) במתפרה במצפה רמון. חלק לא מבוטל מהן ויתר מבחירה על חיי משפחה למען קריירה ועבודה במקצועות חופשיים. לכן, התייחסות לכל החד הוריות כקבוצה אחידה, ולויקי כנפו כמי שנלחמת את מלחמתן, היא מוטעית מיסודה. אין שום סיבה שהמדינה תדאג לחד הוריות, יש ויש סיבה שהמדינה תדאג לחד הוריות במצוקה, ורצוי לעשות זאת על פי העקרונות שמניתי קודם.

הנושא הרביעי והאחרון קשור בעקיפין לכל אחד מקודמיו, ועוסק בכדאיות להימנות מבחירה עם סקטור נתמך כזה או אחר. קצבאות הילדים הן דוגמא טובה לכך: ישנם מגזרים שלמים בהם רק אחד ההורים עובד (ולעיתים קרובות אפילו זה לא), אבל זה לא מונע מהם להביא לאויר העולם מספר דו ספרתי של צאצאים. נכון, הם חיים בעוני, אבל הם עושים זאת על חשבון המדינה. בדיוק כפי שאסור לאפשר מצב בו אנשים רואים בהבאת ילדים לעולם עסק כלכלי לכל דבר, כך אסור לתת יד למצב בו זוגות ירצו להתגרש משיקולי כדאיות כלכלית. כאן גם המקום לעשות את האבחנה בין קצבאות כמו נכות או זקנה, שהרי אף אחד לא בחר להיות נכה או זקן (והם גם לא יכולים לצאת לעבוד), לבין תשלומים כקצבאות ילדים ודמי אבטלה. זה לא מקרה שהריבוי הטבעי במגזרים מסויימים הוא גבוה כל כך, פשוט כי זה כדאי להם. זה לא מקרה ששיעורי האבטלה במדינה גבוהים כל כך, כי לך תשכנע מישהו ללכת לעבוד כמו פראייר, בזמן שהוא יכול לקבל את אותו סכום או סכום קרוב לו מבלי לצאת מהבית, שלא לדבר על חלטורות ב"כסף שחור" בשעות הפנאי הרבות שיש לו. אז נכון שחלק גדול מנתוני האבטלה עשוי להיות מוסבר ע"י המצב הכלכלי הקשה והמיתון שסופו לא נראה גם לא ביום בהיר, אבל רק תבטלו את דמי האבטלה ותראו איך כולם פתאום מוצאים עבודה. לפיכך, אין ספק שהטבות מפליגות לנשים חד הוריות תעלה באופן חד את עקומת הגירושין בישראל. מוכרחים לעזור למי שזקוק לעזרה, אבל אסור שהסיוע יהיה כזה שמישהו ירצה להזדקק לו.

וכרגיל, המפסידים העיקריים הם אלה שנזקקים באמת. אין בי רחמים על מובטל מרצון שמדיניות הרווחה מעודדת אותו לחיות חיי בטלה על חשבון משלם המיסים. אך יש בי צער גדול על מובטלים רבים שמחפשים עבודה כבר זמן רב, ופשוט לא מוצאים. הוא הדין לגבי החד הוריות. אני לא טוען חלילה שמצוקתן של יושבות אוהל המחאה בגן סאקר היא מדומה, ואני לא מאחל לגדולים שבשונאי לגדל לבדם ילד הסובל משיתוק מוחין. אבל הסיוע שיש לתת מוכרח להיות תחת מגבלות אובייקטיביות קיימות של תקציב, תחת עקרונות של עידוד לסיוע עצמי ולא עידוד לסיוע ממשלתי, לא גורף אלא כפוף למעמד סוציואקונומי ולא גבוה באופן כזה שיגרום לרבים לרצות ולהיות זכאים לו.

א.
לתגובות ונאצות : הוסר לבקשת המחבר/ת.
תגובות נוספות מופיעות בפורום

חזרה לרשימת מאמרים
כתוב תגובה

תגובות קודמות

מאת:ויקי כנפו דוא"ל:viki@knafo.net
תגובה:דודו טופז 2

מאת:עינת חייט דוא"ל:hayate@bgumail.bgu.ac.il
תגובה:קראתי בעיון את מאמרו של א. ובגדול הסכמתי עם הדברים שכתב אך יש לי עוד מספר הצעות. 1.יש צורך שהמדינה תשקיע את כספי הקצבאות בתשתית ובבניית מקומות עבודה חדשים.
2. להחזיר את מפעל ההזנה לבתי הספר ולגני הילדים, יקיימו יום לימודים ארוך לכלל הילדים במערכת החינוך (או לפחות של בתי הספר היסודיים) יתווספו מספר מקומות עבודה(במטבחים) ויתאפשר להורים לעבוד במשרה מלאה בלי לדאוג למי ישמור על הילדים בצהריים. יש בעייה עם אלו שעובדים ולא מגיעים לשכר מינימום ויש לדאוג לכך שזה יעשה. חלק מהאמהות החד הוריות ומהמובטלים התרגלו לקבל קצבאות ללא מאמץ מיותר ופיתחו לעצמם את תרבות ה-מגיע לי אך זה לא קשור כלל לעדה. המצב הכלכלי היום לא קל, אך צריך לעבוד, ולא לחכות לסיוע מאלוהים.

מאת:אנדרי דוא"ל:
תגובה:אין לי מילים - פשוט כל הכבוד מסכים לכל מילה

מאת:דני דוא"ל:
תגובה:זה בושה מה שהיא עשתה: ed2k://|file|Viki%20Knafo%20-%20Herut%20ba'or%20(Porno%20by%20Parpar%201).avi|148196120|ADA7CB73A5908CDEB74787E7BBC1552F|/

מאת:iqtmdxro דוא"ל:sample@email.tst
תגובה:1

מאת:cokkxsrt דוא"ל:sample@email.tst
תגובה:1

מאת:getpcgfv דוא"ל:sample@email.tst
תגובה:1

בכל בעיה או הערה כתבו לנו לדוא"ל webmaster@bgu.co.il
אודות האתר | סטטיסטיקה | פירסום באתר
קישורים פנימיים: סטודנטים אוניברסיטת בן גוריון | דירות להשכרה בבאר שבע | שותפים אוניברסיטת בן גוריון | לוח יד שניה באר שבע | לוח רכב באר שבע | לוח דרושים באר שבע | פורום סטודנטים אוניברסיטת בן גוריון | עבודה בחו"ל | דרושים סטודנטים | הכרויות לסטודנטים
כל הזכויות שמורות (c)